Rodzaje hipoteki

Kredyt hipoteczny, czyli kredyt, który bierzemy pod zastaw hipoteki, to bardzo popularny rodzaj pożyczki. Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, sprawdź jakich przypadkach możesz się o niego starać. Można go bowiem brać na kilka rodzajów hipotek. Wybierz, która forma kredytu hipotecznego będzie dla Ciebie najlepsza:

Hipoteka dożywotnia – z angielskiego lifetime mortgage, czyli po prostu kredyt hipoteczny, którego bank udziela do końca życia właściciela. Spłaca się go po śmierci właściciela, gdy nieruchomość zostaje zlicytowana przez bank. Jeżeli uzyskana kwota jest większa niż zadłużenie, to zostaje ona zwrócona spadkobiercom.

Przeniesienie własności – z angielskiego home revision, na bazie tej hipoteki właściciel przekazuje wierzycielowi prawo własności do nieruchomości, w zamian za jednorazową wypłatę, dożywotnią rentę lub oba te warunki. Dodatkowo były właściciel ma prawo do dożywotniej bezpłatnej dzierżawy lokalu.

Hipoteka odwrócona – z angielskiego reverse mortgage, kredyt hipoteczny w szczególności korzystny dla osób starszych. Polega on na zawarciu umowy między osobą fizyczną, a instytucją finansową uzyskaniu kapitału, zamrożonego w nieruchomości wraz z zyskiem, który może wynosić od 30 do 70%. Jest to doskonały sposób na dodatkowe źródło dochodu.

Hipoteka łączna – Kredyt hipoteczny, obciążający klika nieruchomości, z których wierzyciel może sobie wybrać, z której ureguluje dług. Ten rodzaj hipoteki może być dodatkowo przymusowy (ustanowiony przez sąd bez woli właściciela) lub kaucyjny.

Hipoteka kaucyjna – od 23. lutego 2011 roku weszło prawo zabraniające ustanawiania tego rodzaju hipotek. Ponieważ jednak prawo nie działa wstecz, hipoteki, utworzone przed podaną wyżej datą, wciąż figurują. Są to kredyty hipoteczne pod zastaw nieruchomości na nieustalona sumę pieniężną. Dotyczyło to zadłużeń obecnych jak i takich, które mogły mieć miejsce dopiero w przyszłości.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator luty 2019
nowe chwilówki online kalkulator luty 2019
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie luty 2019