4 błędy, które popełnia co drugi kredytobiorca

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, musimy poczekać na decyzję banku. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że mamy wpływ na to, czy bank rozpatrzy nasz wniosek kredytowy pozytywnie, czy też nie. Niekiedy nieświadomie popełniamy błędy, które powodują, że mamy mniejsze szanse na otrzymanie pożyczki. Czego należy unikać?

Jednym z najczęstszych błędów jest składanie wniosków kredytowych w zbyt wielu placówkach bankowych. Jeżeli złożymy 5 lub więcej wniosków niestety możemy sobie zaszkodzić. Dlaczego? Banki mają wgląd do tego typu informacji, jednak nie widzą czy któryś z wniosków został rozpatrzony pozytywnie, tak więc nie chcą ponosić ryzyka związanego z przekredytowaniem.

Brak historii kredytowej

Kolejna rzecz, która może utrudnić nam otrzymanie kredytu, to brak historii kredytowej. Chociaż jest to pewnego rodzaju paradoks, jeśli nigdy wcześniej nie pożyczaliśmy pieniędzy w żadnej instytucji finansowej, dla banku jesteśmy jedną wielką niewiadomą. Tak, więc warto wcześniej wziąć chociażby niewielki kredyt, który będzie potwierdzał to, że jesteśmy solidnymi kredytobiorcami i będziemy spłacać raty w wyznaczonych terminach. Można też poszukać banków, które bardziej przychylnym okiem patrzą na osoby bez zdolności kredytowej.

Nieodpowiednia oferta

Decydując się na kredyt zazwyczaj nie mamy dostatecznej wiedzy na temat tego, jaka oferta będzie najkorzystniejsza. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty oraz dodatkowe koszty czyli prowizja dla banku z racji udzielenia kredytu czy ubezpieczenie, które w niektórych przypadkach jest obowiązkowe. Każdy bank ma inną strategie, niektóre oferują lepsze warunki dla swoich stałych klientów, inne faworyzują nowych klientów.

Dokumenty

Każdy bank może wymagać od wnioskodawcy innych dokumentów oraz będzie brać pod uwagę inne kryteria decydując o tym, czy kredyt zostanie przyznany. Takie rzeczy jak brak umowy o pracę czy zagraniczne źródło dochodów może być przez jednych uważane za atut, dla drugich będzie powodem nieprzyznania kredytu. Banki mają różne strategie i warto mieć to na uwadze. Pamiętajmy przy tym, że należy składać wnioski nie więcej niż do 2-3 instytucji, dzięki temu będziemy mieć większe szanse na otrzymanie kredytu.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator maj 2022
nowe chwilówki online kalkulator maj 2022
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie maj 2022